The Wall Show

Polska droga do wolności

BYDGOSZCZ THE WALL SHOW

Polska droga do wolności

W latach 2014-2020 sztandarowym projektem zespołu The Echoes Project było widowisko muzyczno-filmowe „Bydgoszcz THE WALL Show. Polska droga do wolności”. Jego trzon stanowi muzyka z płyty THE WALL zespołu PINK FLOYD, wykonana na w całości żywo przez The Echoes Project z towarzyszeniem orkiestry kameralnej (Orkiestra Symfoników Bydgoskich pod dyr. Marka Czekały) oraz chóru dziecięcego (Mezza Voce z Pałacu Młodzieży, pod dyr. Izabeli Cywińskiej – Łomżyńskiej).

 

Oprócz warstwy muzycznej istotnym składnikiem Bydgoszcz THE WALL Show jest także specjalnie nakręcony na użytek tego widowiska film oparty jest na animacji połączonej ze zdjęciami archiwalnymi. Jest on wyświetlany w trakcie przedstawienia i stanowi ilustrację do muzyki (pierwotnie był to film w reż. Marcina Sautera, po premierze powstała druga wersja tego filmu w reż. Jarka Kuropatwińskiego). Obraz ten jest w pełni oryginalny, nie jest on remakiem kultowego filmu Alana Parkera z 1982 roku. Film pokazuje historię polskiej walki o wolność przez pryzmat losów Polishpinka – chłopca, który w trakcie wojny stracił ojca (lotnika walczącego w bitwie o Anglię), przeżywa okres komunistycznej indoktrynacji, z której się wyzwala, stając się muzykiem rockowym i działaczem nielegalnej opozycji antykomunistycznej.

W trakcie premiery, która odbyła się 25.10.2014 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy artystom towarzyszył także zespół teatralny „Juvenkreacja”, który na tle muru z białych cegieł zagradzającego wejście do teatru wykonał happening przenoszący uczestników w scenerię demonstracji z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wejście do Teatru Polskiego w Bydgoszczy został zamurowane. Widzowie, nie mogąc wejść do Teatru, stali się mimowolnymi uczestnikami happeningu, podczas którego byli legitymowani przez funkcjonariuszy MO. Po happeningu aktorzy przenieśli mur na deski teatru i był on dalej wykorzystywany dla budowania napięcia całego widowiska.

Podczas Bydgoszcz THE WALL Show muzyka grana jest w całości na żywo. Umożliwia to udział chóru dziecięcego oraz orkiestry kameralnej (tym wyróżnia się to widowisko chociażby od innych wykonań, w tym także od wykonania samego Watersa w 2013 na Stadionie Narodowym, podczas którego partie chóralne i orkiestrowe odtwarzane były z playbacku. Udział dzieci umożliwia także zastosowanie specyficznych rozwiązań choreograficznych i teatralno-muzycznych, które są nowy elementem, nieznanym z innych wykonań THE WALL.

Pierwowzorem dla muzyki wykonywanej przez zespół THE ECHOES PROJECT jest po części płytowa wersja THE WALL. W wielu miejscach zespół korzysta jednak także z wersji koncertowych, znanych z trasy koncertowej, jaką Pink Floyd odbyło po wydaniu tej płyty (zebranej później na płycie Is there Anybody Out there? The Wall Live 1980–81). Wersje koncertowe są bardziej rozbudowane i czasami brzmią nieco ostrzej niż na płycie.

Widowisko Bydgoszcz THE WALL Show powstało z okazji 25-lecia przemian demokratycznych w Europie Środkowej, których symbolem są pierwsze częściowo demokratyczne wybory w Europie Środkowej (4.06.1989) oraz zburzenie Muru Berlińskiego (9.11.1989). Jego przesłaniem jest ukazanie w przystępnej, a zarazem artystycznej formie historii opozycji antykomunistycznej w okresie w Europie Środkowej, warunków życia w tamtym czasie (szkoła, indoktrynacja), a także sukcesu tej pozornie beznadziejnej walki, którego początki dała polska Solidarność (sierpień 1980) oraz obrady Okrągłego Stołu i będące jego konsekwencją pierwsze częściowo demokratyczne wybory w Europie Środkowej (4.06.1989), a zakończeniem tego procesu było zburzenie Muru Berlińskiego, który wcześniej był symbolem Żelaznej Kurtyny.

Podstawowym źródłem pomysłu dla Jarka Kuropatwińskiego było wykonanie przez Rogera Watersa THE WALL w pustej przestrzeni powstałej w wyniku zburzenia Muru Berlińskiego w dniu 21 lipca 1990 (w 8 miesięcy po zburzeniu muru). Kolejnym źródłem pomysłu była reinterpretacja THE WALL dokonywana współcześnie przez Watersa, podczas których Waters dodaje do THE WALL współczesne wątki związane z obroną praw człowieka. THE WALL miało także swą specyficzną, antykomunistyczną recepcję po nasze stronie Żelaznej Kurtyny. Do tamtego postrzegania THE WALL, w głębokich latach osiemdziesiątych nawiązuje także koncepcja Jarka Kuropatwińskiego.

Widowisko Bydgoszcz THE WALL Show zostało utrwalone w filmie Jarka Kuropatwińskiego, którego premiera odbyła się w bydgoskim w Kinie „Adria” (marzec 2017). Egzemplarze DVD z tym filmem przekazane zostały polskim placówkom dyplomatycznym celem promocji Polski w świecie. Od tego momentu The Echoes Project prezentowało na kolejnych koncertach widowisko Bydgoszcz THE WALL Show z prezentowaną w jego tle zsynchronizowaną wersja własnego filmu The Wall w reż. Jarka Kuropatwińskiego. MMP Neupack wyprodukowało dla zespołu kolejny mur, który nie tylko stał się tłem i rekwizytem koncertów, ale również ekranem, na którym wyświetlany był film.

W międzyczasie Bydgoszcz THE WALL Show zaprezentowane zostało także w innych miastach w Polsce (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Poznań, Gdańsk), m.in. w tak prestiżowych miejscach jak  Sali Ziemi w Poznaniu (ponad 1000 sprzedanych biletów), Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku oraz pod murami Grudziądza dla ponad 3 tys. widzów (VI Gala Świateł i Energii).

Udostępnij: