Zespół The Echoes Project ostatecznie ukonstytuował się w styczniu 2012, lecz jego początki sięgają lat wcześniejszych i związane są ze wspólną pracą gitarzystów Roberta Filcka i Jarka Kuropatwińskiego nad muzyką Pink Floyd. Do tego duetu początkowo dołączył Karol Rumiński (dr), następnie Jacek Welz (synt) oraz Bartek Gołaszewski (voc & bass) i w taki sposób powstał pierwszy skład zespołu. Jego działalność rozpoczęła się od opracowania suity „ECHOES” i fakt ten uwieczniony został w nazwie zespołu. W tym początkowym okresie zespół koncentrował się na pracy nad utworami z pierwszego okresu Pink Floyd (m.in. także Fat Old Sun, Green is the Colour). Już jednak w tym okresie zespół przywiązywał duże znaczenie do analogowego brzmienia gitarowego, korzystając wyłącznie ze wzmacniaczy lampowych oraz analogowych efektów gitarowych.
W związku z wyjazdem Bartka Gołaszewskiego z Polski jego miejsce na basie zajął Tomek Burzyński, a następnie Darek Chojnacki. W tym czasie wokalistką zespołu była Kasia Łyszkowicz, a wcześniej na krótko za wokal odpowiedzialny był Kuba Nowak. Robert Filcek opuścił zespół w maju 2013. Od tego momentu zespołem kierował Jarek Kuropatwiński. W styczniu 2014 do zespołu dołączył Tymon Czerwiński, pod którego kierownictwem muzycznym zespół rozpoczął pracę nad opracowaniem widowiska „Bydgoszcz THE WALL Show. Polska droga do wolności”. Miejsce Karola Rumińskiego na perkusji zajął Piotr Jaracz. Wierne zaprezentowanie muzyki z płyty THE WALL wymagało także powiększenia składu. Do zespołu dołączyło dwóch klawiszowców Tomek Kotowski i Mateusz Szałkiewicz, którzy zastąpili Jacka Welza. Do zespołu dołączył także toruński wokalista Kamil Kuliński. W taki sposób w trakcie prac nad widowiskiem THE WALL ukształtował się „drugi” skład zespołu.
25 października 2014 odbyła się w Teatrze Polskim premiera stworzonego przez zespół widowiska muzyczno-filmowego „Bydgoszcz THE WALL Show. Polska droga do wolności”. Podczas tego widowiska zaprezentowana została w całości na żywo płyta „THE WALL” wraz z specjalnie przygotowanym do tego przedstawienia filmem Marcina Sautera. Zespołowi towarzyszył chór dziecięcy Mezza Voce i Orkiestra Symfoników Bydgoskich. Kierownikiem artystycznym całego przedsięwzięcia jest Jarek Kuropatwiński, który „z tej okazji” zamurował także wejście do Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Widzowie nie mogąc wejść do Teatru stali się mimowolnymi uczestnikami happeningu, podczas którego byli legitymowani przez funkcjonariuszy MO.
Widowisko „Bydgoszcz THE WALL Show. Polska droga do wolności” prezentowane było w latach 2014-2020 w różnych miastach w Polsce (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Poznań, Gdańsk), m.in. w tak prestiżowych miejscach jak Sali Ziemi w Poznaniu (ponad 1000 sprzedanych biletów), Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku oraz pod murami Grudziądza dla ponad 3 tys. ludzi. W tym czasie zespół uzupełniał widowisko „THE WALL” także innymi utworami Pink Floyd (m.in. High Hopes, What Do You Want From me, Money, Shin on You Crazy Diamond).
W 2017 powstał film „Bydgoszcz THE WALL Show. Polska droga do wolności” (na nośniku DVD) w reż. Jarka Kuropatwińskiego, prezentujący polską drogę do wolności (1939-1989) na tle muzyki „THE WALL”. Premiera filmu odbyła się w bydgoskim kinie ADRIA, a następnie sceny z tego filmu były wyświetlane w sposób zsynchronizowany z muzyką w tle koncertu. MMP Neupack wyprodukowało dla zespołu mur, który nie tylko stał się tłem i rekwizytem koncertów, ale również ekranem, na którym wyświetlany był zsynchronizowany film.
W 2022 r. zespół rozpoczął przygotowania do nowej trasy koncertowej z okazji 50-lecia wydania albumu „Dark Side of The Moon”. W trakcie tych prac do zespołu dołączył Przemek Różyczka (klawisze), którego dodatkowo na instrumentach klawiszowych wspierają: perkusista Piotr Jaracza oraz gitarzysta Tymon Czerwiński. Trasa nosi tytuł „Dark Side of the Moon & Wish You Were Here”. W jej trakcie zespół prezentuje bowiem w całości obie płyty wymienione w tytule trasy. W tle muzyki prezentowany jest specjalnie stworzony dla zespołu film. W tym czasie do zespołu dołączyła Agnieszka Kensik, która wraz z Kasią Łyszkowicz-Jankowską wykonuje The Great Gig in the Sky. Premiera trasy odbyła się w Iławie (2023).
Zarówno w okresie grania „Bydgoszcz THE WALL Show”, jak też w trakcie trasy „Dark Side of the Moon & Wish You Were Here” fani podkreślają wysoką jakość brzmienia zespołu w istotnym stopniu zbliżonego do oryginału. Jest to zasługa wieloletnich badań członków zespołu nad brzmieniem Pink Floyd (nie tylko studyjnym, ale także koncertowym). Gitarzyści grają na stratocasterach zbliżonych do używanych przez Gilmoura w pierwszej połowie lat 1970-tych oraz na kopiach jego wzmacniacza Hiwatt, a także na wielu analogowych efektach gitarowych wyznaczających standard brzmienia Pink Floyd. Podobnie basista gra na takiej samej gitarze basowej, jakiej używał Roger Waters. Zespół nie korzysta natomiast ze współcześnie oferowanych cyfrowych multiefektów, które słusznie w profesjonalnym świecie muzycznym postrzegane są jako tanie substytuty dla mało wymagających gitarzystów. Inspiracją dla brzmienia zespołu są wykonania koncertowe Pink Floyd, które można usłyszeć zarówno na wydawnictwach oficjalnych jak i na bootlegach.